Rss

Kraj Vysočina doporučuje UNET pro bezpečný internet

poslední době jsou čím dál častěji zmiňovány v médiích nové a nové zprávy týkající se podvodných emailů, krádeží hesel a obecně útoků na uživatele internetu.

Bezpečnost na internetu je relativně široký pojem a důležitý problém pro běžné uživatele i administrátory velkých sítí. Zjednodušeně si pod ní můžeme představit opatření, která mají znemožnit, nebo maximálně znesnadnit útočníkovi získání soukromých dat, obsahu komunikace, zamezit převzetí vlády nad počítačem, případně celou sítí, nebo útoku s pokusem vyřadit server z činnosti.

Obvykle útočníka zajímá informace, kterou může zpeněžit, případně zneužít k vydírání nebo získání jiných cílů, případně omezení provozu serveru. Jiný druh útoku využívá výpočetního výkonu napadeného počítače k rozesílání spamu nebo koordinování útoku na další počítače (útoky DDoS). Útoky jsou také prováděny i jako upozornění na slabé zabezpečení, s cílem proslavit své jméno nebo otestovat svoje schopnosti, případně se naposledy pomstít zaměstnavateli po propuštění..

Na bezpečnosti na internetu mají svůj zájem také státy, případně mezinárodní organizace. Většinou se snaží zamezit provozu stránek s ilegálním obsahem, nebo zamezit samotné nelegální činnosti pomocí zákonů (např. protispamová legislativa) a nasazením policie. V některých státech tato činnost hraničí, či dokonce přerůstá do cenzury. Příklady takových států jsou Čína, Írán nebo Severní Korea. O potlačování svobody projevu si na tamních sítích informace nenajdete. V případě poslední jmenované země se o veřejně přístupném internetu nedá hovořit vůbec. I v této souvislosti není špatné si uvědomit, kde žijeme a co všechno nám 21. století v domácích podmínkách nabízí.

K problematice bezpečného internetu je v našich končinách přistupováno rozhodně „citlivěji“. Například na Vysočině se bezpečnému internetu snaží dopomoci zainteresovaní pracovníci místního krajského úřadu. Kraj Vysočina zde uděluje značku, která doporučuje spolehlivé společnosti pro bezpečný internet. Značku „Kraj Vysočina doporučuje pro bezpečný internet“ získala i společnost COMA s.r.o., provozovatel telekomunikační sítě UNET. Oficiální logo (pod článkem) uděluje úřad až na základě splnění daných kritérií, jež se týkají bezpečnosti poskytovaného připojení a řady dalších bodů. Jedním z nejpodstatnějších je aktivní předcházení rizikům, které mohou při provozu na internetu nastat.

Hlavní díl zodpovědnosti za bezpečnost ale vždy zůstane na uživateli. V případě například phishingu (z angl.rybaření) útočník “uloví” heslo uživatele tak, že mu zobrazí falešnou stránku. Ta se vydává vzhledově za jinou, například za stránku přihlášení do internetového bankovnictví. To se v praxi děje nejčastěji posláním falešného e-mailu, který dodržuje obvyklý vzhled e-mailů banky s žádostí k odeslání hesla z důvodu například poškození databáze. Pokud si oběť zadá svá přístupová hesla na odkazované stránce, jsou okamžitě uložena a útočník získal možnost manipulovat s účtem. Toto však nedokáže ovlivnit žádný poskytovatel internetového připojení. Uživatel musí být obezřetný.

vysocina_doporucuje_unet_2

Napsat komentář