Rss

Jak si vybrat internetové připojení?

Nabídky internetového připojení většiny poskytovatelů jsou dnes uvozeny slovem “až”. Znamená to, že rychlost, která je v názvu tarifu, je maximum co můžete očekávat, nikoliv však rychlost, kterou budete mít vždy k dispozici. Skutečná rychlost je tak nestálá. Tato charakteristika plyne z parametru připojení, kterému se říká agregace. Slovo primárně znamená shlukování a v tomto smyslu nám sděluje, kolik uživatlelů bude celkově sdílet vyhrazenou rychlost. Agregace se udává v poměru x:y přičemž x znamená minimální podíl a y maximální podíl z rychlosti. Agregace internetu 1:50 znamená, že klient mající např. rychlost internetu “až” 16Mb/s v agregaci 1:50 má dynamickou rychlost připojení v rozsahu od 0.32 Mb/s až 16 Mb/s. Skutečná rychlost bude záviset na činnosti ostaních klientů zahrnutých do stejného rozsahu rychlosti.

Informaci o agregaci se bohužel v popisu parametrů internetového připojení dozvíte jen velmi obtížně, zpravidla bývá ukryta až hluboko v podmínkách připojení. Nejčastější hodnoty agregace jsou u nás 1:50 a 1:40 (domácí ADSL připojení), 1:20 (domácí wifi připojení a lepší ADSL připojení). U ADSL připojení pro firmy lze najít i nabídky s agregací jen 1:10 i 1:8, ale u takových připojení je třeba počítat s odpovídající cenou.

Dříve než se rozhodnete pro volbu jiného poskytovatele připojení, ověřte si ještě jak je to se všemi důležitými parametry připojení. Ty mají pak zásadní vliv na skutečnou kvalitu připojení a jeho cenu. Internet je totiž “služba” podmíněná mnoha komplikovanými odbornými pojmy a údaj rychlost = cena je v podstatě nic neříkající.

  • RYCHLOST PŘIPOJENÍ – Je nabízená rychlost skutečná, nebo jen tzv. marketingová a skutečná rychlost bude záviset na technických možnostech v závislosti na Vaší lokaci? To je typická situace pro ADSL připojení. Někdy se poskytovatel o rychlosti ani nezmiňuje a nabízí pouze “připojení”, to je charakteristické pro mobilní připojení. Výsledná “rychlost” připojení je totiž složena ze dvou rychlostí! Stahování a odesílání dat (download / upload).Pro přenos dat (například načtení webové stránky). Váš počítač nejprve odesílá data (sděluje do internetu, co chcete) a potom stahuje data (přijímá z internetu data odeslaná na Váš počítač – např. informace webové stránky). Proto je potřeba vybírat vhodnou kombinaci obou rychlostí. Pokud v nabídce nenaleznete tyto rychlosti, ale pouze jednu, pak tento údaj může být (a často je) součtem obou rychlostí!
  • AGREGACE – Je nabídka rychlosti uvozena slovem “až” nebo dosahuje závratných čísel v desítkách megabitů? Ověřte si míru agregace připojení, která má zásadní vliv na skutečnou rychlost a stabilitu objednané rychlosti.
  • LIMITY DAT – Limity množství přenesených dat jsou typické pro nabídky mobilního přiojení. Víte že limit 1 GB dat na měsíc lze vyčerpat třeba za pouhých 55 minut sledování online videa na internetu v HD kvalitě?
  • CENA ZA INSTALACI – Poskytovatelé někdy nabízejí ve spojitosti se závazkem potřebné vybavení “zdarma”, je ale opravdu zdarma i odborná instalace onoho vybavení u klienta?
  • TECHNICKÁ PODPORA – Co se stane, když budete mít s připojením problém? Domůžete se pomoci i mimo pracovní dobu? Nemusíte volat na drahou placenou linku 844 nebo 906?
  • ZA CO PLATÍTE – Jste si jistí, že částka kterou hradíte měsíčně, je za “připojení na internet”? Někdy je měsíční poplatek definován jako “členský příspěvek” do občanského sdružení na podporu všeho možného, jenom ne za jistou garanci nějaké kvality připojení k internetu. Až ve chvíli výpadku zjistíte, že připojení na internet je vlastně zdarma a tak jeho delší nefunkčnost je vlastně “v pořádku”.
  • POSKYTOVATEL SE ZÁZEMÍM – Určitou garancí může být i poskytovatel s vlastním silným materiálním, technickým a personálním zázemím, působící na trhu delší dobu.

UNET: spolehlivé bezdrátové připojení k internetu za super ceny

Síť UNET je tu pro zákazníky

Na síť UNET se můžete stoprocentně spolehnout. Zaručuje to monitorování sítě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Instalace i profesionální servis je poskytován zákazníkům zdarma. Výhodou je i nabídka tarifů, ze které si vybere skutečně každý.

Napsat komentář